جمعه 4 خرداد 1403 | Friday 24 May 2024

آتش نشانی رباط کریم

برای اطمینان از صحت عملکرد دودکش سه آزمایش آسان ذیل را انجام دهید:
• ساده ترین آزمایش هر دودکش، دست زدن و لمس آن است. سردی دودکش نشانه عبور نکردن گازهای سمی حاصل از احتراق وسیله گازسوز و زنگ خطری برای شما است. وقتی وسیله گازسوز کار میکند باید دودکش داغ باشد.

 


• آزمایش بعدی استفاده از شمع و یا شعله کبریت در محل دریچه و مبدأ دودکش در اتاق(محل مصرف) است. باقرار دادن کبریت روشن در ابتدای دریچه باید شعله به سمت داخل دودکش کشیده شود. این موضوع نشانه کارکردن و مکش مناسب دودکش بوده و در صوتی که تغییری در شعله ایجاد نشود نشان دهنده عدم مکش مناسب دودکش است.
• هنگام خرید و یا اجاره خانه و پیش از وصل وسایل گازسوز به دودکش، مسیر دودکشها را با یک وزنه و طناب محکم از پشت بام تا محل دریچه و مبدأ دودکش کنترل کنید تا از باز بودن آن طور کامل مطمئن شوید.
نکته مهم : در زمانی که ساختی و سازی در اطراف منزل شما انجام می شود باید بسیار مراقب باشید تا مصالح ساختمانی به داخل دودکش ها ریخته نشود و راه ورودی دودکش مسدود نگردد.
۱- هر ساله پیش از روشن کردن وسایل گرمازا، مراقب باشید مسیر دودکش ها به وسیله لانه پرندگان مسدود نشده باشد.
۲- قسمت عمودی دودکش باید روی پایه های مناسب قرار گرفته باشد تا وزن ان به پایه منتقل شود و از کج شدن آن جلوگیری به عمل آید. در ضمن بخش عمودی دودکش روی نماها باید به وسیله بست های مناسب به دیوار محکم شوند. همچنین مراقب چرخش کلاهک به سمت زمین باشید، زیرا این گونه دودکش ها کرآیی لازم را ندارند و خارج نشدن گازهای حاصل از احتراق جان شما را تهدید می کند.
۳- عبور دودکش از فضای داخل صقف کاذب و به خصوص حمام به دلیل امکان پوسیدگی و نشت گاز مونواکسیدکربن خطرناک است.
۴- دودکش باید مجهز به بست نگه دارنده باشد و در محل خودم محکم شود.
۵- برای شومینه به دلیل امکان پس از زدن گازهای حاصل از احتراق بهتر است از دودکش به قطر ۱۵ سانتی متر استفاده شود.
نکات پایانی راهنمای نصب بخاری گازی
در مقاله راهنمای نصب بخاری گازی سعی بر آن شده است تا نکات مهم و کلیدی که شاید به ظاهر سایده باشد اما آنها را رعایت نمیکنیم را به شما عزیزان یادآوری نماییم. طبق مواردی که در بالا به آن اشاره شده و همانطور که شاید خودتان هم متوجه شده باشید اساسی ترین بخش هر وسیله گازسوز، دودکش آن است.
نکته مهم : در هنگام خرید بخاری گاز حتما به نشان استاندارد آن توجه نمایید. و در نظر داشته باشید که بخاری گازی شما دارای سیستم ODS یا سنسور حرارتی باشد.
در مرحله بعدی حتما دور شلنگ اتصال به بخاری و لوله گاز از بست های فلزی استفاده نمایید. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که نباید این بسته ها بیش از اندازه محکم شوند که باعث پارگی و نشت گاز های سمی به داخل منزل گردد.
فاصله بخاری تا دیوار باید حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد. از سوی دیگر رابط دودکش با دیوار نیز باید ۱۵ سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشند.
بخاری باید حداقل ۵۰ سانتیمتر از سایر وسایل قابل اشتعال دور باشد. و از لوله اصلی گاز تا بخاری گاز نباید فاصله بیش از ۱۲۰ سانتیمتر باشد.
نکته بسیار مهم : از نصب بخاری داخل حمام به شدت پرهیز نمایید. لطفاً این نکته را به شدت رعایت نمایید.
شعله های بخاری گاز باید به صورت آبی بسوزند، اگر به هردلیلی این شلعه ها به رنگ دیگری هستند باید سریعا مشکل را برطرف نمایید. پیشنهاد میکنیم درب و پنجره ها را باز نمایید، بخاری را خاموش کنید. سپس اقدام به بررسی مشکل نمایید. این مشکل میتواند به خاطر بد سوختن گاز باشد. همانطور که در بالا اشاره شد بخای گاز نیر برای درست کار کردن نیاز به اکسیژن دارد. پس باید لوله دودکش بخاری را برررسی نمایید.
شاید این مورد یا افراد و فروشگاه ها به شما یادآوری ننمایند. بخاری های بدون دودکش اصلا مناسب برای فضاهای بسته نیستند. بخاری های بدون دودکش برای مغازه ها، مراکز خرید و جاهایی که رفت و آمد وجود دارد و معمولا درب ها باز هستند و هوا در حال گردش است. پس در صورتی که قصد خرید یک بخاری برای منزل خود را دارید نباید اقدام به خرید بخاری بدون دودکش نمایید.
در زمان هایی که قصد دارید منزل خود را ترک نمایید حتما بخاری گاز را خاموش نمایید. حتی اگر یک ساعت نمیخواهید در منزل باشید.
کودکان و خردسالان را تنها در منزل با بخاری گاز نگذارید.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 20)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

معرفی رئیس سازمان

رئیس آتش نشانی رباط کریم

 

حمید رزاقی

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رباط کریم

 

(تقدیرنامه ها و تصاویر)

تصویر تصادفی

photo_2020-09-14_12-21-35.jpg

ورود کاربران

سایت های دولتی

نظرسنجی

عملكرد سازمان آتش نشاني رباط کریم را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

با شهروندان

 

» باشگاه نجات یافتگان آتش نشانی رباط کریم

 

آتش نشانی رباط کریم

» در صورت بروز هرگونه حادثه ضمن حفظ خونسردی و دور شدن از محل حادثه با تلفن 125 تماس بگیرید.

» آتش نشانی رباط کریم بصورت 24 ساعته آماده شنیدن پیامها، انتقادات و پیشنهادات شما شهروندان محترم می باشد.

Template Design:Dima Group