جمعه 4 خرداد 1403 | Friday 24 May 2024

آتش نشانی رباط کریم

کپسول آتش نشانی به چه معناست؟
کپسول‌های آتش‌نشانی، دستگاه‌های قابل‌حمل هستند که برای خاموش‌کردن آتش‌سوزی‌های کوچک و یا کاهش تخریب آن‌ها قبل از رسیدن آتش‌نشان‌ها به صحنه استفاده می‌شوند. آن‌ها در مکان‌هایی که شامل نقاط آتش‌سوزی، در ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، حمل و نقل عمومی یا حمل و نقل هستند، در دسترس نگه‌داشته می‌شوند. انواع و تعداد دستگاه‌های خاموش‌کننده مورد نیاز برای یک منطقه توسط مقررات ایمنی در آن منطقه خاص اداره می‌شوند.


 شما نمی‌توانید برای مهار کردن آتش سوزی و اطفا حریق از هر کپسول آتش نشانی قدیمی استفاده کنید! در واقع این کار می‌تواند آتش سوزی را بدتر و شما را به خطر جدی بیاندازد.
هر نوع خاموش کننده به طور خاص برای استفاده در یک کلاس خاص از آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد و فقط باید برای آن کلاس استفاده شود. قبل از خرید یک کپسول آتش نشانی، ضروری است که انواع آتش سوزی هایی را که شما ممکن است با آن روبرو شویدرا بشناسید.
 
انواع کلاس های آتش سوزی از نظر آتشران

آتش سوزی کلاس A:
کپسول های آتش نشانی مربوط به آتش سوزی کلاس A برای برخورد با سوخت های معمولی، از جمله چوب، کاغذ، پارچه، و برخی از پلاستیک ها قابل استفاده هستند. برای ایمن کردن آتش های کلاس A، شما نیاز به اثرات جذب گرما از آب و یا اثرات پوشش (برخی از) پودر شیمیایی خشک است. تمام خاموش کننده های مناسب برای این نوع آتش با یک مثلث حاوی حرف A نشان داده می شوند.

 آتش سوزی کلاس B:
کپسول های آتش نشانی کلاس B. دارای علامت با مربع حاوی حروف B برای استفاده با آتش سوزی های مایع و گاز قابل اشتعال، از جمله نفت و بنزین است. این خاموش کننده ها با محرومیت اکسیژن مورد نیاز از آتش برای حفظ سوزاندن و مهار انتشار گازهای قابل احتراق کار می کنند.

آتش سوزی کلاس C:
 کپسول آتش نشانی کلاس های C مناسب برای آتش سوزی شامل تجهیزات الکتریکی و توسط یک دایره حاوی حرف C قابل شناسایی هستند. هنگامی که تجهیزات الکتریکی را خاموش نمودید، می توانید از خاموش کننده های کلاس A یا B استفاده کنید.

 آتش سوزی کلاس D:
کپسول های آتش نشانی که برای آتش سوزی کلاس D در نظر گرفته شده برای دسته های فلزات قابل احتراق در نظر گرفته شده است  این نوع آتش‌سوزی‌ها به یک کپسول آتش نشانی نیاز دارند که با فلز گداخته واکنش نشان نمی‌دهند و با علامت D در داخل یک ستاره پنج پر قابل تشخیص است.
 
بهترین انتخاب برای کپسول آتش نشانی مورد نیاز
کپسول های آتش نشانی علاوه بر درجه بندی برای کلاسهای خاص آتش سوزی در انواع مختلف بشرح زیر دسته بندی می شوند:

    خاموش کننده آب
    خاموش کننده های پودر خشک
    خاموش کننده گاز CO2 (دی اکسید کربن)
 
کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده آب:
خاموش کننده های آب شایع ترین و ارزان ترین نوع خاموش کننده ها هستند، اما برای استفاده در آتش سوزی کلاس A شامل کاغذ، چوب، نی، زغال سنگ، لاستیک و پلاستیک جامد مورد استفاده قرار میگیرند. این خاموش کننده ها تنها آب دارند و مهار کردن آتش، بوسیله خیساندن مواد سوختنی با آب و جذب گرما از اجسام سوزان انجام می شود.
این نوع خاموش کننده برای دفاتر، فروشگاه های خرده فروشی، مدارس، هتل ها، انبارها و محل های داخلی مناسب است.
 
کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده های پودر خشک:
این خاموش کننده ها یک پوسته را تشکیل می دهند که آتش را از بین می برد و از پخش آن جلوگیری می کند. آنها عموما ارزان و مناسب برای استفاده در سوختن جامدات، مایعات و گازها آتش سوزی کلاس A و B و C هستند و برخی از آنها به طور خاص برای آتش سوزی کلاس D فلزات قابل اشتعال طراحی شده اند.
خاموش کننده های پودر خشک دارای چندین معایب قابل توجه هستند. مهمتر از همه، پودر در صورت استنشاق خطرناک است بنابراین برای استفاده در دفاتر و خانه ها غیر قابل قبول است. همچنین آتش را خنک نمی‌کند، بنابراین احتمال اشتعال مجدد وجود دارد. در نهایت، در صورت استفاده از خاموش کننده پودر، شما نیاز به مقدار قابل توجهی از پاکسازی دارید و ممکن است به مبلمان نرم و ماشین آلات آسیب برساند.
 
کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده گاز CO2 (دی اکسید کربن):
این نوع خاموش کننده حاوی دی‌اکسید کربن تحت فشار هستند که آتش را خفه می‌کند. آن‌ها باعث آسیب به آیتم‌های الکتریکی نمی‌شوند، بنابراین برای استفاده در آتش‌سوزی‌های کلاس B و الکتریکی مناسب هستند برای مثال، خاموش کردن تجهیزات کامپیوتری بزرگ.
 
کپسول های مورد تایید آتش نشانی
کپسول های آتش نشانی با برندهای مختلف به بازار عرضه می‌شود که از نظر کیفیت متفاوت هستند. برندهای کپسول آتش نشانی که موفق به دریافت گواهی نامه‌های استاندارد و تاییدیه‌های لازم از مراکز استاندارد و تحقیقات ایران شده باشند معمولا کیفیت خوبی دارند و مورد تایید سازمان آتش نشانی هم هستند. لیست شرکت هایی که موفق به دریافت این استانداردها شده‌اند در سایت رسمی آتش نشانی وجود دارد.
مهمترین نکته‌ای که در زمان خرید کپسول آتش نشانی باید مد نظر قرار دهید این است که حتما گواهی نامه استاندارد داشته باشد و مورد تایید سازمان آتش نشانی باشد.
کپسول آتش نشانی مورد تایید سازمان آتش‌نشانی در انواع و سایزهای مختلف و توسط برندهای مختلف تولید می‌شود. این کپسول های آتش نشانی بهترین گزینه برای اطفا حریق در مواقع ضروری هستند.
تمامی اجزا و تجهیزات کپسول آتش نشانی توسط سازمان آتش نشانی آزمایش شده و مورد آزمون و خطا قرار می‌گیرد. در صورتی که استانداردهای لازم را داشته باشد تایید می‌شود و نام آن برند در سایت رسمی آتش نشانی قرار می‌گیرند. تاییدیه سازمان آتش نشانی نشانه کیفیت محصولات برندهایی که موفق به اخذ آن شده‌اند است.
 
کپسول آتش نشانی مناسب خودرو
آتش سوزی در خودرو در اثر تصادف و یا نقص فنی که این روزها خیلی شاهد آن هستیم یکی از مشکلاتی است که می تواندخسارات جانی و مالی جبران ناپذیری به همراه داشته باشد در نتیجه وجود کپسول آتش نشانی در خودرو بسیار اهمیت دارد و می‌تواند وضعیت بوجود آمده را کنترل کند. حالا این که بهترین کپسول آتش نشانی خودرو کدام است نکته ایست مهمتر که می‌خواهیم به آن بپردازیم.

مهمترین دلایل آتش سوزی خودرو
برای اینکه یک کپسول مناسب برای اتومبیل انتخاب کنیم ابتدا باید نوع آتش سوزی هایی که برای خودرو اتفاق می‌افتد را بررسی کنیم که در کدام یک از دسته بندی های حریق قرار می‌گیرد.
 ۱- نشت در سیستم سوخت رسانی
۲-  نقص در سیستم الکتریکی خودرو
۳- چکه کردن و ریختن مایعات خودرو
۴-  داغ شدن بیش از حد موتور و مبدل کاتالیستی خودرو
۵- نقص در طراحی خودرو
۶- تصادفات خودرو
۷- نگهداری ضعیف خودرو
اما کپسولی که برای خودرو می‌تواند مناسب و ایده آل باشد کپسول پودر و گاز ۱ یا ۲ کیلوگرمی است. این کپسول‌ها فضای کمتری اشغال می‌کنند و سبک نیز هستند و در زمان حریق به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. زمان تخلیه کپسول آتش نشانی پودر و گاز 1 کیلوگرمی حدود 6 ثانیه است و کپسول 2 کیلوگرمی به صورت متوسط در 10 ثانیه تخلیه می‌شود. اگرچه ممکن است کپسول های آتش نشانی با وزن کمتر هم در بازار موجود باشد اما ممکن است برای خاموش کردن آتش چندان موثر نباشند.
 برای خودروهای نیمه سنگین و وانت ها نیز، کپسول آتش نشانی ۲ یا ۳ کیلویی انتخاب مناسبی است. برای وسایل نقلیه سنگین‌تر نظیر کامیون‌ها، بسته به اندازه آنها و نوع باری که حمل می‌کنند، کپسول های آتش نشانی با وزن بیشتر نظیر خاموش کننده ۶ کیلویی پودر و گاز و یا خاموش کننده ۱۲ کیلویی پودر و گاز توصیه می‌شود.

نظرات (1)

  1. مهمان

سلام
میشه یه آدرس یا شماره تلفن برای تعویض و پر کردن کپسولهای آتش نشانی بذارید؟

  پیوست ها
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 20)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

معرفی رئیس سازمان

رئیس آتش نشانی رباط کریم

 

حمید رزاقی

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رباط کریم

 

(تقدیرنامه ها و تصاویر)

تصویر تصادفی

photo_2020-09-14_12-22-31.jpg

ورود کاربران

سایت های دولتی

نظرسنجی

عملكرد سازمان آتش نشاني رباط کریم را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

با شهروندان

 

» باشگاه نجات یافتگان آتش نشانی رباط کریم

 

آتش نشانی رباط کریم

» در صورت بروز هرگونه حادثه ضمن حفظ خونسردی و دور شدن از محل حادثه با تلفن 125 تماس بگیرید.

» آتش نشانی رباط کریم بصورت 24 ساعته آماده شنیدن پیامها، انتقادات و پیشنهادات شما شهروندان محترم می باشد.

Template Design:Dima Group