جمعه 4 خرداد 1403 | Friday 24 May 2024

آتش نشانی رباط کریم

تحقیق در مورد آتش نشانی در واقع سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی با حفاظت و صبانت از سرمایه های ملی در برابر آتش سوزی و حوادث می‌توانند نقش مهمی را در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

به طور کلی قبل از آن که بشر به آتش دسترسی پیدا کرده و از آن استفاده کند آثار و خطرات و آن را مشاهده کرد به عنوان مثال زمانی که در اثر اصابت صاعقه جنگل دچار آتش سوزی می شد، بشر اولیه مشاهده کرد که در نتیجه آتش نور و حرارت تولید می‌شود از طریق مرگ حیوانات مختلف که در محاصره آتش قرار گرفتند و حوادث دیگر مواردی بود که خطرات آتش از بدو پیدایش آن ثابت کرد.
در کشور ما بیش از صد و شصت و هشت سال از تاسیس اولین ایستگاه آتش نشانی در شهر تبریز به سال ۱۲۲۱ شمسی و نزدیک به ۸۶ سال از تأسیسات آتش نشانی پایتخت می‌گذرد.
آتش نشانی نام نهاد ، ارگان، واحد دولتی و خصوصی است که وظیفه مبارزه با حریق و برخی دیگر از سوانح و حوادث را بر عهده دارد.

تاریخچه آتش نشانی جهان

امروزه در هیچ یک از کشورهای جهان نمی توان شهر بزرگ یافت که در آن برای پیشگیری و مبارزه با آتش تشکیلات آتش‌نشانی و ایمنی وجود نداشته باشد.
دو سوال اساسی در این زمینه مطرح می باشد که عبارتند از:
۱ چه انگیزه‌ای یا عاملی موجب تشکیل و توسعه سازمان آتش نشانی شده است.
۲ کشورهای صنعتی و پیشرفته توجه بیشتری به تشکیلات آتش‌نشانی داشته و همواره در صدد تکمیل همه جانبه این موسسه خدماتی برآمده‌اند.
پس از آتش سوزی لندن، زندان های انگلیس مدتها مملو از بدهکارانی بود که تمام دارایی خود را در این حریق از دست داده ورشکسته شده بودند و شاید تنها راه حلی که به نظر می‌رسید ابداع بیمه آتش سوزی بود.
بدین ترتیب خسارت ناشی از حریق های احتمالی بین گروه کثیری تقسیم شده و در نتیجه از ورشکستگی شدن افراد جلوگیری می شد.
اقدام به تاسیس بیمه آتش سوزی در مفهوم امروزی برای نخستین بار در ۳ دسامبر ۱۵۹۱ در شهر هامبورگ المان صورت گرفت این موسسه صندوق در هامبورگ نام داشت.


تحقیقات آتش سوزی

تحقیقات مربوط به آتش سوزی ، که گاه به عنوان منبع و تحقیقات انجام می شود ، تجزیه و تحلیل حوادث مرتبط با آتش است. پس از آتش نشانان خاموش کردن آتش ، تحقیقات برای تعیین منشاء و علت از راه اندازی شده است آتش یا انفجار . بررسی چنین حوادثی نیاز به یک رویکرد منظم و دانش علوم پایه آتش دارد .


بررسی آتش سوزی

به طور مشترک با بسیاری از رشته های پزشکی قانونی ، یکی از کارهای اولیه تحقیقات مربوط به آتش سوزی اغلب تعیین میزان ارتکاب جرم است ( استناد به نیاز ) . مشکل در تعیین اینکه آیا آتش سوزی رخ داده است بوجود می آید زیرا آتش سوزی اغلب شواهد اصلی منشاء آن را از بین می برد . بسیاری از آتش سوزی ها در اثر تجهیزات معیوب مانند کوتاه شدن مدارهای الکتریکی معیوب ایجاد می شود . آتش سوزی اتومبیل می تواند در اثر خطوط سوخت معیوب ایجاد شود و احتراق خود به خود در مکانی که زباله های آلی ذخیره می شوند امکان پذیر است.
یک محقق آتش نشانی به آتش سوزی نگاه می کند و اطلاعاتی را برای بازسازی توالی حوادث منتهی به آتش سوزی به دست می آورد.
یکی از جنبه های چالش برانگیز تحقیقات مربوط به آتش سوزی ، اساس چند نظم و شغلی از محقق است. از آنجا که آتش سوزی ها می توانند در اثر منابع احتراقی و سوخت های زیادی ایجاد شوند ، محققان آتش نشانی باید نه تنها علم رفتار آتش را بدانند ، بلکه باید درک درستی از بسیاری از مناطق مختلف مطالعه از جمله ساخت و ساز ، برق ، رفتار انسان و مکانیکی داشته باشند. دستگاهها به عنوان مثال ، اگر در منشأ آتش سوزی یك گاز وجود داشته باشد ، مأمور تحقیق باید به اندازه كافی از وسایل آن را بشناسد كه بتواند آن را به عنوان یك علت احتمالی آتش بگنجاند یا آن را حذف كند. بازرسان آتش نشانی بعضی اوقات با مهندسان پزشکی قانونی مانند مهندسان برق پزشکی قانونی همکاری می کنندهنگام بررسی وسایل برقی ، سیم کشی خانگی و غیره هنگام حمله آتش نشانان ، به ندرت شواهد زیادی در صحنه باقی مانده است. با این حال ، آتش نشانان معمولاً از شتابدهنده برای سرعت بخشیدن به آتش سوزی استفاده می کنند. دانشمندان پزشکی قانونی برای گرم کردن نمونه های گرفته شده از صحنه از فناوری ها استفاده می کنند و باعث جدا شدن هر گونه باقیمانده می شوند. سپس این نمونه برای تعیین ساختار شیمیایی تجزیه و تحلیل می شود. دانشمندان همچنین از آزمایشات دیگری مانند استفاده از گاز نیتروژن مایع برای به دام انداختن باقیمانده استفاده می کنند و سپس با استفاده از کروماتوگرافی گازی تجزیه و تحلیل می شوند. [1]


انجام تحقیقات

مأموران آتش نشانی با استفاده از روش علمی با استفاده از روش علمی تحقیقات خود را انجام می دهند ، از جمله موارد زیر: [3] هنگام حمله آتش نشانان ، به ندرت شواهد زیادی در صحنه باقی می مانند. با این حال ، آتش نشانان معمولاً از شتابدهنده برای سرعت بخشیدن به آتش سوزی استفاده می کنند. دانشمندان پزشکی قانونی برای گرم کردن نمونه های گرفته شده از صحنه از فناوری ها استفاده می کنند و باعث جدا شدن هر گونه باقیمانده می شوند. سپس این نمونه برای تعیین ساختار شیمیایی تجزیه و تحلیل می شود. دانشمندان همچنین از آزمایشات دیگری مانند استفاده از گاز نیتروژن مایع برای به دام انداختن باقیمانده استفاده می کنند و سپس با استفاده از کروماتوگرافی گازی تجزیه و تحلیل می شوند. بازپرس:
    تکلیف و مسئولیت ها را دریافت می کند
    برنامه ریزی برای تحقیق و جمع آوری ابزار ، تجهیزات و پرسنل
    صحنه را بررسی می کند و داده ها را جمع می کند
    شواهد را جمع آوری ، آزمایش ، ارزیابی و مستند می کند
    از روش علمی برای تحلیل اطلاعات به دست آمده استفاده می کند

صلاحیت

انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی (NFPA) از طریق سندی که به NFPA 1033 معروف است ، استاندارد مورد نیاز حرفه ای برای محقق آتش نشانی است ، حداقل الزامات مربوط به مهارت های دانش و توانایی یک محقق آتش نشانی را منتشر می کند. اصلی در میان این ها یک لیست 16 نقطه ای از مناطقی است که در آن یک محقق آتش نشانی موظف است تحصیلات فراتر از سطح دبیرستان را داشته باشد. این 16 موضوع عبارتند از:
    علم آتش
    شیمی آتش
    ترمودینامیک
    دماسنج
    دینامیک آتش
    پویایی انفجار
    مدل سازی آتش رایانه
    تحقیقات آتش سوزی
    تجزیه و تحلیل آتش
    روش تحقیقات آتش سوزی
    فناوری تحقیقات آتش سوزی
    مواد خطرناک
    تجزیه و تحلیل خرابی و ابزار تحلیلی
محققان صحنه آتش سوزی ممکن است از طریق انجمن ملی مأموران آتش نشانی (NAFI) یا انجمن بین المللی محققان آرسون (IAAI) تأیید شوند. هر دو برنامه صدور گواهینامه به محتوای NFPA 1033 و NFPA 921 به شدت متکی هستند. هر دو همچنین به یک فرایند درخواست نیاز دارند که جزئیاتی از آموزش ، آموزش و تجربه بازپرس را نشان دهد ، و با موفقیت به چالش کشیدن یک آزمون کتبی بپردازد. گواهینامه ها برای مدت 5 سال معتبر هستند ، در این زمان یک محقق باید حضور مداوم در این رشته و حداقل مقدار ادامه تحصیل را برای دریافت اعتبار نشان دهد.
انجمن ملی مأموران آتش نشانی (NAFI) ، یک انجمن حرفه ای از محققان آتش نشانی و انفجار ، چندین گواهینامه تحقیق در مورد آتش سوزی را به اعضای شورای ملی ارائه می دهد از جمله:

    محقق آتش نشانی و انفجار خبره (CFEI) ،
    خبره آتش نشانی خودروی معتبر (CVFI) ، و
    مربی خبره تحقیقات آتش نشانی (CFII).
انجمن بین المللی محققان آرسون (IAAI) ، یک گروه حرفه ای از محققان آتش نشانی ، گواهینامه های زیر را اعطا می کند:
    خبره آتش نشانی خبره (IAAI-CFI) - تأیید شده توسط سیستم صلاحیت حرفه ای سرویس آتش نشانی ProBoard.
    تکنسین تحقیقات آتش نشانی (IAAI-FIT)
    مربی معتبر (IAAI-CI)
    تکنسین جمع آوری شواهد (IAAI-ECT)

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 20)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

معرفی رئیس سازمان

رئیس آتش نشانی رباط کریم

 

حمید رزاقی

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رباط کریم

 

(تقدیرنامه ها و تصاویر)

تصویر تصادفی

photo_2020-09-14_12-21-30.jpg

ورود کاربران

سایت های دولتی

نظرسنجی

عملكرد سازمان آتش نشاني رباط کریم را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

با شهروندان

 

» باشگاه نجات یافتگان آتش نشانی رباط کریم

 

آتش نشانی رباط کریم

» در صورت بروز هرگونه حادثه ضمن حفظ خونسردی و دور شدن از محل حادثه با تلفن 125 تماس بگیرید.

» آتش نشانی رباط کریم بصورت 24 ساعته آماده شنیدن پیامها، انتقادات و پیشنهادات شما شهروندان محترم می باشد.

Template Design:Dima Group