جمعه 4 خرداد 1403 | Friday 24 May 2024

آتش نشانی رباط کریم

سازمان های آتش نشانی در تمامی شهرهای دنیا با هدف آماده نگه داشتن آتش نشانان برای نجات جان و اموال انسانها در مواقع بحران برنامه های ورزشی و آموزشی متعدد آمادگی جسمی و روانی برای آتش نشانان می نمایند.

طبیعی است که آتش نشانان باید بهترین واکنش و عمل را در زمان بحران از خود نشان دهند و این موضوع نقش اساسی در نجات جان انسانهای گرفتار در بحران ها از قبیل تصادفات رانندگی، آتش سوزی، فروریختن ساختمانها و یا حوادث مشابه خواهد داشت.
هر چند در انتخاب افراد برای فعالیت در شغل آتش نشانی مولفه های جسمانی و روانی افراد قطعا مورد سنجش علمی و عملی قرار می گیرد اما آماده نگه داشتن روان و جسم آتش نشانان در طول زمان همواره یکی از دغدغه های سازمان های آتش نشانی بوده است.
یک آتش نشان که مامور نجات جان انسانهای گرفتار در حوادث است خودش همواره  در هر ماموریت به طور معمول در معرض چندین عوارض از جمله عوارض ناشی از استرس رانندگی و ترافیک ، عوارض ناشی از اثرات دود و گازهای سمی در محل های عملیات، عوارض ناشی از صدای آژیر، بلندگو و نور چراغ گردان، عوارض ناشی از ترشح هورمون های دفاعی و آمادگی بدن در برابر حوادث، اثرات ناشی از حرارت در محل حریق، عوارض ناشی از تماس یا جذب مواد شیمیایی از طریق پوست، عوارض ناشی از صدمات فیزیکی در حین انجام وظیفه، عوارض ناشی از دریافت پرتوهای یونساز و تشعشعات رادیواکتیویته قرار می گیرند.
علاوه بر این ، آتش نشانان در هنگام انجام عملیات نجات و امداد در معرض عوارضی نظیر رویت صحنه های دلخراش و تألم آور، عوارض ناشی از وقوع انفجار در صحنه حادثه، عوارض ناشی از مسائل ارگونومی وسایل و تجهیزات و ماشین آلات، عوارض ناشی از انجام خدمت به صورت شیفتی، عوارض ناشی از عدم تغذیه صحیح و متناسب با حرفه، عوارض ناشی از استرس پس از حادثه، عوارض ناشی از کارکردن در محیط های آلوده، عوارض ناشی از کارکردن در محیط های مرطوب نیز قرار می گیرند.
کارشناسان با بررسی ساختار فیزیولوژیک بدن انسان و ارتباط آن با فعالیت های آتش نشانی و استرس های وارد شده بر آتش نشانان به موارد قابل تامل و توجهی دست یافته اند که ضرورت توجه به آمادگی جسمانی آتش نشانان را دو چندان نموده است
بر اساس تحقیقات به عمل آمده تنها راه مقابله بر استرس های وارد آمده بر بدن آتش نشانان داشتن آمادگی جسمانی بوده و بر این اساس تعیین راهکارهای داشتن آمادگی جسمانی در تمامی رده های سنی شاغل در آتش نشانی ضروری خواهد بود.
فعالیت جسمانی در راس فعالیت های آتش نشانان قرار دارد و اگر آمادگی جسمانی نباشد، تکنیک، تاکتیک و جسارتی وجود نخواهد داشت.
در سازمان آتش نشانی در سال های اخیر تحولات زیادی رخ داده که از جمله آن حرکت نیروهای عملیاتی به سمت آمادگی جسمانی بیشتر و درنتیجه سرعت عمل در سرویس دهی به شهروندان و مشکلات جسمانی کمتر بوده است.
آتش نشانان بایستی ورزش و آمادگی جسمانی را به عنوان یک ضرورت در شغل خود بنگرند و در تمام فصول، آمادگی جسمانی داشته باشند که به منظور بهبود شرایط روحی انجام می شد اما هم اکنون ورزش و آمادگی جسمانی نیز جزیی از زندگی آتش نشانان اصفهانی است.
ورزش برای آتش نشانان یک وظیفه نیست بلکه آنان باید به ورزش اعتقاد داشته باشند چه اینکه آتش نشانان تنها در صورت داشتن تکنیک، تاکتیک ، جسارت و تخصص تنها بادارا بودن آمادگی جسمی قادر به استفاده از این موارد در زمانهای بحران خواهند بود
نهایتا باید گفت آتش نشانان بایستی ورزش و آمادگی جسمانی را به عنوان یک ضرورت در شغل خود مد نظر داشته باشند و در تمام فصول، آمادگی جسمانی کامل داشته باشند چون نجات جان انسانها و حفظ سلامت خودشان به این مسئله مهم وابسته خواهد بود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 20)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

معرفی رئیس سازمان

رئیس آتش نشانی رباط کریم

 

حمید رزاقی

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رباط کریم

 

(تقدیرنامه ها و تصاویر)

تصویر تصادفی

photo_2020-09-14_12-21-50.jpg

ورود کاربران

سایت های دولتی

نظرسنجی

عملكرد سازمان آتش نشاني رباط کریم را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

با شهروندان

 

» باشگاه نجات یافتگان آتش نشانی رباط کریم

 

آتش نشانی رباط کریم

» در صورت بروز هرگونه حادثه ضمن حفظ خونسردی و دور شدن از محل حادثه با تلفن 125 تماس بگیرید.

» آتش نشانی رباط کریم بصورت 24 ساعته آماده شنیدن پیامها، انتقادات و پیشنهادات شما شهروندان محترم می باشد.

Template Design:Dima Group